Olika sätt att lära – men en gemensam utmaning
- Sustainability Circle
- för 1 dag sedan
- 2 min läsning
2026-04-20, Söndagar kl.15:
Vi lär oss alla på olika sätt. En del föredrar att läsa och reflektera i lugn och ro. Andra tar in världen genom samtal och diskussion. Och många av oss lär oss bäst när vi får se något fungera i praktiken.
Redan på 1980-talet beskrev David Kolb lärande som en cykel: vi behöver uppleva, reflektera, förstå och testa för att kunskap ska bli användbar.
Modern kognitionsforskning visar samma sak – aktivt lärande ger betydligt bättre effekt än att enbart ta del av information.
Men i en värld av snabba teknikskiften räcker det inte att vi lär oss var och en för sig. Vi behöver skapa en gemensam förståelse. Och det är betydligt svårare.
När kunskap blir gemensam
Det är först när vi:
• ser samma sak• diskuterar den ur olika perspektiv• och får möjlighet att själva testa
… som insikterna sätter sig.
Forskning från Harvard och MIT pekar i samma riktning: team som lär tillsammans – genom gemensamma upplevelser och reflektion – utvecklar både bättre beslutsförmåga och högre förändringstakt.
Det ligger nära Chris Argyris double loop learning – att inte bara förbättra det vi gör, utan också ifrågasätta hur vi tänker.
Det är då förändring faktiskt händer.
Från teori till verklighet – mitt i omställningen
Vi befinner oss mitt i en industriell omställning. Elektrifiering och digitalisering förändrar våra verksamheter i grunden.
Batteriproduktion är ett tydligt och aktuellt exempel.
Det handlar inte bara om teknik – utan om:
• robusta produktionssystem• drift och underhåll• samspelet mellan industri och energisystem• och förmågan att skala upp snabbt
Det är komplext. Och det går snabbt.
Så hur skapar vi förståelse – och beredskap – på riktigt?
Därför bygger vi våra möten annorlunda
Det är utgångspunkten för vår träff i Göteborg den 26 maj.
Inte bara vad vi ska prata om – utan hur vi lär tillsammans.
Vi får perspektiv från industri, forskning och energisystem.Men framför allt får vi uppleva hur batteriproduktion fungerar i praktiken.
I Lean kallas det Gemba – att gå till platsen där det händer.
I mindre grupper får vi:
• testa moment i produktionen• förstå flöden och kvalitet• se hur automation och underhåll samverkar
Det är där teori möter verklighet. Och där insikterna börjar sätta sig.
Vill du vara med?
Den 26 maj ses vi på Battery Centre i Göteborg.
👉 Anmäl dig och säkra din plats
För ska vi förstå omställningen – då behöver vi uppleva den tillsammans.
VD
Läs mer (för dig som vill fördjupa dig):
David A. Kolb, Experiential Learning
Freeman et al. (2014), PNAS, Active learning increases student performance in STEM
Chris Argyris & Donald Schön, Organizational Learning & double loop learning
Lean Enterprise Institute, Gemba

Kommentarer